kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Opravit starý kachlový sporák nebo si nechat postavit nový?


vloženo: 09.03.2015

Tak s touto otázkou za námi přišli zákazníci z nedaleké vesničky. Původním záměrem bylo nechat si opravit již velmi starý kachlový sporák, který byl ve špatném stavu. Majitelé chtěli pouze občas sporák využít pro zaváření. Když jsme se byli na sporák podívat, zjistili jsme opravdu žalostný stav. Mnoho kachlů bylo rozpraskaných, kompletní kování bylo třeba vyměnit a bohužel se na sporáku podepsala i snaha o neodbornou opravu. Původní stav je i vidět na našich fotografiích níže.

Ve většině takových případů bohužel platí i takové pravidlo, že opravit sporák je finančně stejně náročné, jak postavit sporák úplně nový a plně funkční. I z tohoto důvodu se tedy majitelé rozhodli pro stavbu sporáku nového, avšak se zachováním původního vzhledu.

Podařilo se nám najít i repliku původních kachlů, jen byla nakonec zvolena o trochu světlejší hnedá transparentní glazura. Kování se použilo od místního výrobce v nerezovém provedení v kombinaci s černým nástřikem a masivní kvalitní plotna. Přibylo pár kachlů na nástěnce a hlavně římsové kachle na kobce. Sokl se vyzdil místo původních litinových nožek.

Kachlový sporák - "kachlák" je tedy plně funkční a majitelé ho nakonec nepoužívají pouze pro zavařování, ale plně nahradil původní elektrický sporák.

Současný stav kachlového...

Současný stav kachlového sporáku
Velká plotna kuchyňských...

Velká plotna kuchyňských kamen s nástěnkou. Kachlový sporák je používán každý den.
Původní kachlový sporák na...

Původní kachlový sporák na nožičkách.


Hlavní stránka