kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Materiály pro stavbu akumulačních kamen

Akumulační tvarovky

Při stavbě akumulačních kamen či akumulačních krbů se používají různé akumulační tvarovky. Tyto materiály můžeme rozdělit podle akumulační schopnosti a schopnosti předávat teplo dál do prostoru. Obecně platí, čím vyšší akumulační schopnost, tím lépe. Dříve byl na našem trhu k mání pouze šamotový materiál. V současné době je materiálů široká škála, výrobci nabízejí i různé typy tvarovek - je tak možné využít akumulaci i u některých typů krbových vložek v rozličných tvarech. Níže uvádíme některé typy těchto tvarovek.
Pro stavbu tahových akumulačních kamen se používají různé materiály. Pokud budeme chtít stavbu takových kamen urychlit a nestavět složitě z šamotových plátků, můžeme pro stavbu využít šamotové či jiné podobné systémy a šamotová topeniště doplněná kvalitními přikládacími dvířky. Z jednotlivých tahových tvarovek lze postavit téměř jakýkoli tvar tahového systému - jak jednoduché čtvercové či obdélníkové tvary, tak i složitější oblé.
Nejvhodnějším materiálem pro stavbu akumulačních kamen je bezesporu materiál s vyšším obsahem magnezitu. Z takového materiálu vyrábí firma ORTNER tahové tvarovky a také akumulační prstence používané například v kombinaci s kamnovými vložkami nebo topeništi německého výrobce Brunner nebo s topeništi Dynamic českého výrobce Romotop. Tyto tvarovky poskytují vyšší akumulační schopnost a navíc jsou schopny předávat teplo do prostoru rychleji něž například šamotový materiál. Tato vlastnost je vítána, protože dochází k rychlejšímu předávání tepla, rychlejšímu ohřevu vnějšího pláště a díky tomu rychlejšímu vytopení místnosti. Dle výběru mezi tahovými tvarovkami a prstenci zvolíme typ topidla a také jeho vlastnosti a tvar. Níže můžete na jednotlivých obrázcích porovnat oba typy akumulačních topenišť s tahovými tvarovkami i s prstenci.