kamnářství Poděbrady
Krby Kamna Székely
kamnářství s dlouholetou tradicí
kamnářství Poděbrady

Jak postupovat při výběru krbových kamen?


vloženo: 21.04.2015

Rozhodli jste se pro koupi volně stojících krbových kamen a řešíte jak si vybrat ta nejlepší a nejvhodnější právě pro Vás a Váš interiér? Máme pro Vás několik rad a důležitých informací, které je třeba zvážit před samotným výběrem.

 

1. Jakým způsobem budete kamna využívat?

Kamna lze používat jako hlavní zdroj tepla, ale i jako sekundární nebo chcete-li doplňkový zdroj tepla. Taková krbová kamna pak slouží spíše pro navození atmosféry nebo zavlažení prostoru v období jaro/podzim.

2. Jaké palivo budete využívat?

V dnešní době lidé řeší vše hlavně úsporně, nestaví se žádné velké kůlny nebo dřevníky. Promyslete tedy, zda máte možnost skladovat dostatek dřeva pro dvě až tři sezony dopředu. Pokud budete topit dřevem, je třeba dodržet vlhkost dřeva okolo 17% - jinak můžete očekávat zakouřené sklo, mnoho zbývajícího popela a zanesené kouřovody i komín. Pokud nemůžete skladovat takové množství dřeva, je vhodnou alternativou použití kvalitních lisovaných dřevěných briket. Zde doporučujeme nakupovat zejména tam, kde se zpracovává suché tvrdé dřevo - například perketárny. Vaše krbová kamna pak budou fungovat jak mají.

3. Výkon kamen - čím více, tím lépe?

Velmi často za námi zákazníci chodí a ptají se na vhodný výkon krbových kamen pro jejich dům či byt. Pravidlo čím více, tím lépe zde skutečně neplatí. Výkon krbových kamen je třeba stanovit co nejpřesněji. Takovou vhodnou pomůckou pro laika je náš orientační výpočet, alespoň pro začátek. Přesněji Vám dokážeme poradit na naší prodejně - s sebou vezměte plány domu a informace o izolačních vlastnostech.

4. Horkovzdušná krbová kamna nebo kamna s teplovodním výměníkem?

Teplovodní krbová kamna napojená na akumulační nádrž nabízejí možnost vytopit celý dům či byt. Nevýhodou však je vyšší spotřeba paliva díky nižším účinostem spalování. Oproti tomu horkovzdušná kamna topí spíše centrálně, ale mají nižší spotřebu paliva díky využití sekundárního spalování. Jaké prostory tedy budete chtít vytápět?

5. Připravenost.

 Před výběrem krbových kamen je také důležité zjistit stav komína, jeho průměr a účinnou délku. Většina moderních kamen je také již opatřena napojením na externí přívod vzduchu. Doporučujeme přívod vzduchu využít zejména u objektů, které jsou dobře zaizolované a mají těsná okna.

6. Vzhled kamen není zdaleka vše!

Krbová kamna se Vám samozřejmě musí líbit a také musí padnout do Vašeho interiéru. Můžete vybírat mezi stylem moderním, klasickým, rustikálním, nebo také podle materiálu - celoplechové, kachlové, s obkladem z kamene, pískovce či mastku. Každá z těchto variant má svůj účel.

7. Instalace od kamnáře či vlastní instalace a nákup v internetových obchodech?

V předchozích bodech jsme se snažili shrnout, co všechno je třeba zvážit před koupí krbových kamen. Nesmíme ale také zapomenout upozornit, že krbová kamna by Vám měl vždy namontovat kamnář nebo kominík s odpovídající kvalifikací. Doporučujeme nákup krbových kamen u odborníka v kamenném obchodu, kde máte jistotu servisu jak záručního, tak pozáručního. Naše rodinná firma Krby Kamna Székely, s.r.o. Vám nabízí veškerý poradenský servis při výběru kamen, odborné montáže, ale i záruční a pozáruční servis všech značek, které nabízíme. Neváhejte a kontaktujte nás.

Montáž krbových kamen nejen...

Montáž krbových kamen nejen značky Jotul je pro nás hračkou.
Krbová kamna v kachlovém...

Krbová kamna v kachlovém obkladu.


Hlavní stránka